مقالات

مقالات پزشکی
تغذیه دوران شیردهی برای افزایش شیر
متقاضیان رژیم افزایش وزن
رژیم غذایی دیابت نوع 1
عوامل موثر در کاهش چربی خون
تغذیه دوران بارداری در سه ماهه دوم
نبایدهای در تغذیه دوران شیردهی
راه های پیشگیری از دیابت
ممنوعیت‌های رژیم غذایی کاهش چربی خون
تغذیه دوران بارداری در سه ماهه سوم
خطر بیماری قلب هنگام دیابت بارداری
تاثیر مصرف تخم مرغ در سلامت مادران باردار
مادران دیابتی می‌توانند شیر بدهند؟
افزایش وزن سریع و کاهش خطرات لاغری مفرط
خطرات چربی خون بالا هنگام بارداری
اثرات سو‌ء تغذیه دوران بارداری بر ضریب هوشی کودک
اصول افزایش وزن در کودکان
تاثیر عدم درمان دیابت بارداری بر نوزاد
اولین علامت افزایش چربی خون
اختلال هورمونی در دوران شیردهی
علت ریزش مو در دوران بارداری چیست؟
چه بخوریم تا فشار خون و دیابت نگیریم؟
جلوگیری از دیابت بارداری با تغییر رژیم غذایی
چربی خون منجر به کاهش عملکرد مغز می شود
طب سنتی چه توصیه ای برای کاهش کلسترل و دیابت دارد؟
چرا مصرف سیب در دوران بارداری ضروری است ؟
گیاهان دارویی موثر در کاهش چربی خون
اشتباهات تغذیه ای که مادران در دوران بارداری انجام می دهند
کاهش قند و چربی خون فقط با یک سبزی
تغذیه و تناسب اندام مناسب بارداری را می دانید؟
چطور به وزن ایده آل خود برسیم؟
نکاتی که دیابتی ها باید بدانند!
10توصیه مهم در دوران بارداری و پس از آن
چه غذاهایی سلامتی شما را به خطر می اندازند؟
رژیم های پرطرفدار در دنیا کدامند؟
نقش غذاهای ارگانیک در تغذیه دوران بارداری
راهنمای انتخاب رژیم غذایی مناسب
نقش تغذیه ی سالم در ارتقای سلامتی کودک
چرا باید از قند و غذاهای چرب فاصله گرفت؟
اهمیت انگیزه در تداوم رژیم غذایی
تغذیه دوران بارداری و نکات مهم آن
قبل شروع به مطالعه لطفا این قسمت را بخوانید
تغذیه دوران بارداری در سه ماه اول بارداری
اصول پایه تغییرات رفتاری درچاقی1
اصول پایه رفتار درمانی در چاقی 2
اصول پایه تغییرات ذهنی درچاقی 3
مانند افراد لاغر فکر کنیم 1
مانند افراد لاغر فکر کنیم 2
مانند افراد لاغر فکر کنید 3
مانندافراد لاغر فکر کنید 4
مانند افراد لاغر فکر کنید 5 ( بسار مهم )
مانند افراد لاغر فکر کنید6
مانن افراد لاغر فکر کنید 7
راهکارهای مناسب برای ایجاد روند کاهش وزن در موارد مقاوم به درمان
راهکارهای مناسب برای ایجاد روند کاهش وزن در موارد مقاوم به درمان 2
نقش طب سوزنی در درمان چاقی
آموزش صحیح رفتارهای غذایی و غیر غذایی حین درمان چاقی
نقش مهم تنفس در درمان چاقی
خندیدن لاغر میکند
طب سنتی و درمان کاهش یا افزایش وزن
بررسی دلایل عدم پیروی از رژیم غذایی
توصیه مهم رفتار درمانی در چاقی
تغذیه صحیح و تقویت مو
برنامه غذایی با هدف سلامت پوست
راهکارهای طب سنتی در درمان سلولیت ها
رژیم غذایی ویژه دوران شیر دهی از دیدگاه طب سنتی
رژیم غذایی طب مکمل و داروهای گیاهی جهت کاهش وزن
ژیم غذایی طب مکمل و داروهای گیاهی جهت افزایش وزن در افراد لاغر
رژیمغذاییو طب سنتی و درمان ناتوانی جنسی
رژیم گیاهی افزایش قد و برطرف کنند تاخیر رشد
توصیه های رژیم غذایی در بارداری
توصیه های رژیم غذایی در حین تحصیل و مطالعه
دستورات غذایی در بیماران دارای چربی خون بالا
اهداف غذایی در بیماران دیابتی از دیگاه علم تغذیه و طب سنتی
رژیم غذایی ویژه پیشگیری و کنترل سرطان
رژِیم غذایی ویژه ایجاد وقفه در عادات ماهیانه
رژِم غذایی ویژه در تنظیم عادات ماهیانه نامنظم و دردناک
رژیم غذایی در جهت درمان و رفع علائم و ناراحتی های دوران یائسگی
رژیم غذایی ویژه برای جلوگیری از ویار
loading...
توصیه مهم رفتار درمانی در چاقی
 
توصیه های رفتاری در طی درمان چاقی
 
قبل شروع کار سعی کنید از توصیه های زیر جهت انجام صحیح درمان استفاده نمایید !!!!!!
سعی کنید به یک درک واقعی از درمان چاقی برسید !! واقعیت اینستکه چاقی نه یک شبه ایجاد شده و نه یک شبه درمان میشود و در عین حال یک بیماری صعب العلاج و غیر قابل درمان نیز نمی باشد  چاقی نیازمند یک تغییر عادات رفتاری در کنار تغذیه صحیح و تحرک مناسب  است که اگر عامل بیماری نیز در کنار آن باشد باید درمان شود به همین دلیل سعی کنید که به همه موارد فوق نگاه یکسانی داشته و با پزشک خود ارتباط تنگاتنگ و از همه مهمتر صادقانه ای داشته باشید تا روند درمانی بهتری را دنبال کنید به همین منظور ضمن درج صادقانه اطالاعات در جداول مربوطه توصیه های زیر را جهت انجام بهتر برنامه های رزِیم درمانی بکار گیرید .
 
ا لف  رفتارهای ذهنی 
کنترل انگیزه 
در هنگام مبارزه با چاقی از رفتار های هیجانی و همچنین رفتار های ناشی از بی تفاوتی پرهیز نمایید .این رفتارها چه تلاش برای کاهش وزن سریع باشد  و چه بی تفاوتی برای عدم کسب نتیجه سریع هر دو مضر میباشد سعی کنید با یک رفتار منطقی داشته و با مشورت پزشک خود یک دوره زمانی مناسب با چاقی مبارزه کنید .
از عدم نتیجه گیری دربرخی مقاطع دوره زمانی خاص دلسرد نشوید و با استمرار در انجام توصیه ها یقین داشته باشید که بر مقاومت های بدن خود که ناشی عوامل بسیار و از جمله  تغییرات هورمونی است غلبه خواهید کرد .
 
خودتان فکر کنید که اگر بیست کیلو اضافه وزن رابر اساس ماهی چهار کیلو در طی پنج ماه نمی توانید رفع کنید بهتر است رژیم را ترک کرده و یا طی ده ماه و هرماه دو کیلو بر این مشکل فائق آیید؟؟؟؟؟
 
 
تغییر باورها 
سعی کنیدبا تمام وجود بر اعتقادات غلطی که داشته اید غلبه کنید هر چند راه سختی باشد و اینکه برخی رفتار ها را که نمیتوانید تغییر دهید را به فراموشی بسپارید زیرا علل چاقی شما دقیقا به همین علت است سعی کنید اطلاعات جدید را به به باور و اعتقاد تبدیل نموده و سپس به مرحله ایمان و یقین برسانید به مرور زمان اعتقادات جدید جایگزین رفتار غلط قبلی میشود حضور در کلاسهای گروهی این امر را بسیار تقویت میکند.
بسیاری از افراد هستند که در ماه رمضان ساعتها روزه داری را تحمل میکنند اما در سایر روزهای سال حتی توانایی انجام رژیمهای غذایی به مراتب ساده تر از روزه داری را ندارید چرا ؟
این مثال برای بسیاری از افراد سیگاری که حتی بیش از یک پاکت سیگار در روز نیز میکشند نیز صادق ا ست یعنی بیش از یک سیگار در هر ساعت !!! علت این اراده قوی و آن ناتوانی در چیست ؟
علت موفقیت در مرحله اول اینستکه که باور ها به مرحله اعتقاد رسیده و سپس در مرحله ایمان قرار گرفته است ولی در سایر موارد این شاخصه وجود ندارد .
بسیار دیده ام بیمارانی را که که مدعی اند بدون مصرف شیرینجات و غیره دچار حالتهای ضعف و بی حالی و ناتوانی شده اند و با رفع این اعتقادات به رفتار سالمی در در زمینه تغذیه روی آورده اند.
در اینحالت باید سعی کرد با مثبت اندیشی و تغییر تدریجی باورها در کلاسهای رفتار درمانی این مشکلات را حل نمود . موفقیت در کسب این هدف و عمل کردن به سایر موارد دیگر رمز موفقیت در درمان قطعی بیماران است .
 
درج مشکلات و بررسی آنها
سعی کنید علل هریک از مواردی را که باعث عدم رعایت انجام صحیح دستورات گردیده است را یادداشت نمایید و این موارد را در جلسات فردی و یا کلاسهای گروهی مطرح نمایید تکرار چند باره این عمل و مبادله اطلاعات باپزشک و سایر بیماران باعث حل تدریجی این مشکلات خواهد شد . رسیدن به یک حس همدردی مشترک و استفاده از تجربیات افراد مشابه میتواند مشکلات کوچکی را که حل آنها بزرگ به نظر میرساند را راحت تر حل نماید .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اصول اساسی رفتاردرمانی در بیماران مبتلا به چاقی
رفتار درمانی یکی از شاخه های علم روانشناسی بوده که در درمان چاقی بسیار لازم است و شامل از بین بردن تدریجی روشهای غلط رفتاری که منجر به چاقی میشود در کنارآموزش روشهای صحیح و  تلقین احساس و روحیه مناسب در افراد برای مبارزه با چاقی میباشد وشامل دو محور اصلی است که عبارتند از :
 
رفتار هدف محور : 
که در آن سعی دراصلاح بعضی امور میشود مانند صرف غذا در 5تا6 وعده ویا توصیه به ورزش و یا برنامه های آموزشی که فرد رادر برابر مشکلات مصونیت میبخشد .
محوردوم رفتار فرایند محور است  : 
 
که خود شامل دو بخش فردپایشی و کنترل عوامل محرک  مصرف میباشد. اساس کار ایجاد تغییرات رفتاری در انسان میباشد مانند مکث کردن بین دو لقمه و آرام غذا خوردن ویا عدم تهیه غذا ی بیش از حد نیاز 
در اینجا نمونه ای از این تغییرات رفتاری را ذکر میکنیم و قطعا رعایت موارد فوق باعث تغییرات مثبت درافراد بوده که نه تنها در درمان موثر میباشد بلکه باعث پیشگیری از بروزچاقی مجدد میباشد .
 
 رفتار های صحیح غذایی در هنگام خوردن 
رفتار های صحیح در حین غذا خوردن هدفی جز پرهیز از جلو گیری از غذای بیش از حد نیاز ندارد . تجربه نشان داده است که معمولا غذای اضافی منجر به چاقی در اکثر افراد در دقایق پایانی و بعد از صرف وعده غذای اصلی مشخص میگردد.که بهتر است با تغییر در این رفتارها و پایه گذاری اصول جدید بتدریج بر این مشکل نیز غلبه کرد بخشی ازمهمترین و معروفترین این راهکار ها عبارت است از:
 
 
1- بهتر است بیماران با تهیه یک دفترچه مخصوص لز یک طرف نوع و میزان غذای دریافتی  خود ساعات آن را قید نمایند تا هم خود مقید به انجام الگوی رژیمی خود گردند و هم درمانگر در مواقع لزوم از جزییات امر آگاه باشد .
2- همین کار را در مورد فعالیتهای ورزشی خود انجام داده و سیر پیشرفت مانند نوع ورزش ,  مدت زمان ورزش , سرعت ضربان قلب  و سایر موارد را قید و تا سیر پیشرفت خود را محک بزنند .
3- سعی کنید از حجم غذا در هر وعده کاسته و تعداد دفعات مصرف غذا را به به 5تا 6 وعده افزایش دهید .
4- در طول درمان چاقی بیماران بدانند که به هیچ عنوان نباید با گرسنگی مبارزه نمایند چون دردراز مدت قطعا بازنده خواهند بود . رژیم های غذایی نوین شش وعده ای تایید کننده این نظریه است بیماران سعی کنند در صورت گرسنگی خفیف اولین وعده غذایی پیش رو یا حداقل قسمتی از آن را دریافت کنند. در غیر این صورت با شدت گرسنگی قطعا بیش از سهمیه لازم غذا میخورند .
5- درتاکید بر مورد قبل باید گفت که بیماران میان وعده ها را حتی در صورت عدم گرسنگی مصرف نمایند تاد رطول روز دچار گرسنگی های شدیدغیر قابل کنترل نگردند.
6- و بازدرتاکید موارد بالا بیماران بدانند که جذب غذا در حالت گرسنگی و سیری بسیار متفاوت است به مانندجذب و یا عدم  جذب آب در گلدانی که بیش از یک هفته است آبیاری نشده با گلدانی که درچند ساعت قبل کاملا آبیاری شده است .
7- مصرف مقدار مناسب آب بین 8تا 12 لیوان آب را فراموش نکنید (دو لیوان نیم ساعت قبل از غذا و دو لیوان یکساعت بعد از هرو عده غذا )که با اینکار  هم احساس سیری ایجاد میشود و هم دفع چربی اضافی صورت میگیرد و هم از نظر روانی چند وعده غذایی اضافه میگردد و از همه مهمتر  از عوارض رژیم گرفتن کاسته و مدت زمان بیشتری میتوانیدبه رژیم غذایی خود ادامه دهید .
8- در هنگام غذا خوردن کاملا بر این کار تمرکز داشتته باشید و سعی کنید حتی المقدور در تنهایی غذا بخورید یا در صورت عدم امکان وارد مکالمه با کسی نشوید تا در اثر غفلت ناشی از صحبت کردن و یا وسوسه ناشی از پرخوری دوستان دچار لغزش در مصرف بیش از حد غذا نگردید .
9- بعداز پایان سهمیه  میز یا سفره راسریعا ترک کنید و مطمئن باشد تا چند دقیه دیگر شما احساس سیری پیدا میکنیدبرای اینکار میتوانید برای زمان غذا خوردن خود با استفاده  از ساعت زمانی بین 5تا ده دقیقه لحاظ کنید  .
10- سعی کنید ضمن استفاده از بشقاب و قاشق و چنگال کوچکتر لقمه های غذایی را نیز به اجزاء کوچکتر تقسیم نموده با اینکار مدت زمان صرف غذا  خیلی کوتاه نشده و از نظر روانی ارضا ولذت ناشی از غذا خوردن به مانند قبل تامین میشود . 
11- از رفتار های تاخیری بین دو لقمه غذا غافل نشوید این رفتار ها میتواند شامل بیشتر جویدن غذا نسبت به قبل  مانند مقید بودن به جویدن بیش از 10تا 15 بار در هر لقمه , گذاشتن قاشق و چنگال به زمین و برداشتن مجددآنها در هر لقمه جدید , انجام سه تنفس عمیق بین دو لقمه غذا و یا شمارش اعداد بعداز جویدن هر لقمه و تا قبل از شروع لقمه جدید این رفتار تاخیری باعث میشود زمان برای فعالیت مرکز سیری مغز مهیا شده و فرد  قبل از آن دچاربی مبالاتی در مصرف غذا نگردد.
12- هرگز وظیفه سرو کردن غذا را بعهده نگیرید .
13- مصرف مقدار مناسب آب بین 8تا 12 لیوان آب را فراموش نکنید (دو لیوان نیم ساعت قبل از غذا و دو لیوان یکساعت بعد از هرو عده غذا )که با اینکار  هم احساس سیری ایجاد میشود و هم دفع چربی اضافی صورت میگیرد و هم از نظر روانی چند وعده غذایی اضافه میگردد و از همه مهمتر  از عوارض رژیم گرفتن کاسته و مدت زمان بیشتری میتوانیدبه رژیم غذایی خود ادامه دهید .
14- از خوردن غذا های پرنمک , غذاهای اشتها آور (که میتواند برای هر فرد متفاوت باشد ) و غذاهای پر کالری مثل غذاهای آماده و فست فود ها اجتناب نمایید و بهترین راه این پرهیز تلاش در جهت قرار نگرفتن در شرایط مخاطره آمیز است مثلا تعمدا با دوستان پرخور خود برای تفریح قرار شام در فست فود را نگذارید چون نرفتن به مراتب آسانتر از نخوردن است. 
15- به اندازه لازم غذا درست کنید نه بیشتر و به بهانه اسراف غذای اضافی را مصرف نکنید و آن را از جلوی چشم دور کنید چه به صورت گذاشتن در فریزر ونه یخچال که قابل دسترس باشد و چه بصورت دادن به افراد متحق و چه بصورت دور ریختن !!! در هر صورت خودتان را مقید خوردن جهت جلوگیری از اسراف نکنید .
16- تعمدا تلاش نمایید که غذاها را بگونه ای انتخاب نماییدکه کمترین نیاز به چربی را برای پخت وپز داشته باشد برای اینکار حتی میتوانید از وسایلی مانند بخار پز و یا کباب پز برقی به جای وسایلی مانند سرخ کن استفاده نمایید.
17- قبل از رفتن به مهمانی ها با تغییرات کوچک در برنامه مانند مصرف کمتر و غذا در وعدهای قبلی و مصرف میان وعده قبل از رفتن به جهت سیربودن نسبی آن خود را مدیریت غذایی نمایید !!!
18- در تاکید مورد قبل چه در مهمانی و چه در هر جای دیگر رد تعارف افراد برای خوردن را تمرین کنید.
19- در هنگام بیرون رفتنهای تفریحی از خانه پول کمتری بردارید تا غذای بیش از حد نخرید و نخورید .
20- فعالیتهای روزانه خود را افزایش دهید مثلا بعداز غذا بلافاصله کاری شروع کنید مثل ظرف شستن یا نظافت یا غیره و همچنین استفاده از پله به جای آسانسور وطی مسیر های کوتاه  یا خرید از مغازه های نزدیک بدون استفاده از اتومبیل 
21- در صورت عدم توانایی در گرفتن رژیم غذایی هرگز روحیه خود را نبازید!!!!!  مهم اینستکه بتوانید نوعی از رژِم غذایی را برای مدت طولانی حفظ نمایید و برای مثال اگر نتوانستید در طول یک ماه 4 کیلو از وزن خود را کم کنید بجای ترک درمان سعی کنید مشکل خود را بپذیرید و با همکاری پزشک خودیک رژیم ساده تر را اجرا کنید و مثلا 2 کیلو کاهش وزن ماهانه بیشتر نداشته باشید که برای همه افراد مقدور است نتیجه این کار 20 کیلوکاهش وزن در طی یک دوره 10 ماهه میباشد .
22- ممکن است شما جزو بیمارانی باشید که مقاومت درمانی بیشتری از خود نشان میدهند . درطول دوره رژیم درمانی از مشکلات و توقف های ایجاد شده در طی کاهش وزن نهراسید که  مسئله یک امر طبیعی است که برای همه پیش می آید بجای قهر کردن با خود حتما با پزشک خود مشورت کنید . راههای درمانی خاصی وجود دارد که هر چند ممکن است  سرعت کاهش وزن در آن کمتر باشد ولی نتیجه هر چه باشد بهتر از چاق بودن است !!!!!!!!!!
23- از مصرف غذاهایی که میزان کالری و نان و گوشت و چربی آنها قابل محاسبه  با الگوی غذایی شما نباشد و بعبارتی ندانید چه خورده اید کاملا پرهیز کنید .
24- سعی کنید با آموزشهای گرفته شده حتی المقدورارزش کالری زایی غذاها را بیاموزید و از غذاهای با اندیکس پایین استفاده کنید ولی به ذائقه خود نیز احترام بگذارید .مهم انجام طولانی مدت این رفتار هاست نه اجرای آ ن برای یک مدت کوتاه 
25- تنوع در مصرف غذاها را جهت عدم خسته شدن از رژیم با توجه به لیست جانشین خود رد نظرداشته باشید .
26- در هنگام بیرون رفتنهای تفریحی از خانه پول کمتری بردارید تا غذای بیش از حد نخرید و نخورید .
27- از شکست ها و لغزشهای حین رژیم دلسرد نشوید و در اولین وعده پیش رو مجددا برنامه را اجرا کنید که به مراتب اثر بهتری از قطع کلی رژیم و شروع مجدد در چند ماه آینده دارد. سعی کنید بلافاصله دلیل خطا را شناسایی و برای مقابله با آن برنامه ریزی نمایید.
28- فعالیتهای روزانه خود را افزایش دهید مثلا بعداز غذا بلافاصله کاری شروع کنید مثل ظرف شستن یا نظافت یا غیره و همچنین استفاده از پله به جای آسانسور وطی مسیر های کوتاه  یا خرید از مغازه های نزدیک بدون استفاده از اتومبیل 
29- سعی کنید در صورت امکان درمان چاقی  را اعم از تغذیه و یا فعالیت بدنی  به صورت گروهی با سایر افرادی که در شرایط شما هستند  انجام دهید تا ازانرژی مثبت رد و بدل شده بین افراد و افزایش /سطح انگیزه بهره مندشوید این درمان گروهی میتوانداز یک تماس تلفنی روزانه تا یک جلسات مشترک گروهی بین اعضا  متفاوت باشد.
30- اصلا به فکر کاهش وزن سریع نباشد که به همان سرعت بازگشت مییابد و سعی کنید به جای فکر کردن به رژیم گرفتن  خود را برای تغییر در فرهنگ غذایی آماده میکنید .
31- از تصویر سازی های ذهنی غافل نشوید و سعی کنید با تجسم و یاکشیدن عکس خود با هیکل مناسب باور خود را تقویت کنید.
رژیم لاغری آنلاین بعلت سهولت دریافت و هزینه اصلی و جانبی کمتر از اقبال فراوانی در بین کاربران اینترنی برخوردار است.