رژیم چاقی

اهمیت رژیم چاقی هر روز در حال افزایش است چرا که چاقی یکی از معضلات اساسی بشر در تمام دنیاست که سالانه میلیاردها دلار برای رژیم، کنترل اضافه وزن و یا درمان عوارض بیماری های مرتبط با آن هزینه می‌گردد. در این بین شیوه‌های زیادی برای از دست دادن وزن هر روز توسط بسیاری از سایت‌ها پیشنهاد می‌شود اما اکثر رژیم های چاقی این برنامه ها به دلیل اینکه تحت نظارت پزشک و متخصصین سلامت نیستند و از سوی دیگر به صورت سفارشی شده با توجه به عادات غذایی و رفتاری، شرایط وزن و سن هر فرد طراحی نشده‌اند، در نهایت باعث کاهش وزن موقتی و بازگشت مجدد اضافه وزن می‌شود.

رژیم چاقی

باید توجه داشته باشید که رژیم چاقی بدون مشورت با متخصصین سلامت و تحت نظارت پزشک تغذیه علاوه بر ایجاد عوارض جبران ناپذیر می‌تواند بر روی سلامت جسمی و روحی شما تأثیر منفی بگذارد.
رژیم چاقی مناسب باید علاوه بر کاهش اشتها و افزایش تحمل گرسنگی سلامت متابولیکی شما را بهبود ببخشد تا بتوانید به تناسب اندام ایده‌آل خود دست یابید.

رژیم چاقی چیست ؟

هرگاه نمایه توده بدنی که باید بین بیست تا بیست وپنج در افراد باشد به بیش از ۲۵ رسید علامت اضافه وزن و اگر به بیش از ۳۰ رسید چاقی آغاز میشود که به همین ترتیب با افزایش BMI درجات چاقی افزایش میابد
از طرف دیگر هر گاه در آنالیز بدن درصد چربی در آقایان به بیش از ۲۵ درصد و درخانمها به بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد خود نشانه دیگری از بروز چاقی میباشد .

رژیم چاقی و عوارض آن

ارتباط چاقی با انواع بیماریها امروزه بر کسی پوشیده نیست در تمام ادوار و رده های سنی چاقی موجب بروز مشکلات اساسی در انسانها میگردد و لذا کنترل وزن میباید از هماندسنین کودکی مد توجه قرار گیرد
گاها مشاهده شده که خانواده ها با استدلال اینکه کودک در شرایط رشد است از کنترل وزن وی خودداری میکنند در حالیکه خود چاقی زمینه بروز بلوغ زودرس و کوتاهی قد را در افراد فراهم میکند
در میانسالی چاقی با افزایش شیوع بیماریها همراه است مانند دیابت و بیماریهای قلبی و کبد چرب که هر یک از این بیماریها علاوه بر کاهش کیفیت زندگی افراد و غیر قابل جبران بعضی از مشکلات آنها زمینه ساز تحمیل هزینه های مالی بسیار فرد و جامعه اش میگردد

در سنین بالاتر با ایجاد آرتروز نقش چاقی در ایجاد درد و ناتوانی های حرکتی در مبتلایان بخوبی بارز است و همواره دیده شده که چگونه کاهش وزنی در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از وزن چه اثرات مفیدی در کاهش درد این افراد دارد.
از سوی دیگر پدیده چاقی با عدم تناسب اندام سر وکار دارد که علاوه بر کاهش سرعت قدرت و تحرک انسان باعث ایجاد حس عدم زیبایی در انسان میگردد و همین امر سهم بزرگی در شیوع انواع بیماریهای روحی مانند افسردگی و اضطراب و عدم اعتماد به نفس را در افراد بدنبال دارد

 رژیم چاقی راه مقابله با عوامل بروز اضافه وزن مفرط

 شکی نیست که یکی از راهکارهای اساسی برای درمان چاقی داشتن یک برنامه دقیق وعلمی رژیم درمانی چاقی در کنار سایر برنامه ها مانند فعالیت بدنی مناسب و اصلاح رفتارهای غذایی میباشد

خصوصیات یک رژیم چاقی

خصوصیات مهمی که در یک رژیم غذایی چاقی میباید مورد توجه قرار گیرد آسان بودن ، براحتی در هر شرایطی قابل اجرا بودن ، با هرتوان مالی سازگار داشتن ودر عین حال توجه به ذائقه افراد می‌باشد. همچنین یک رژیم چاقی مناسب باید بر اساس شرایط مختلف افراد قابل اجرا باشد هرچند که افراد نیز باید بپذیرند که مجموعه اعمال غلطی که در طی زمان بعنوان عامل و مسبب چاقی معرفی شده باید تدریجا کنار گذاشته شده وجای خود را به یک برنامه مناسب ودر عین حال قابل اجرا بدهد .

رژیم چاقی

بهره‌گیری از رژیم چاقی مناسب و صحیح می‌تواند در طول پروسه کاهش وزن به شما کمک کند علاوه بر برخورداری از برنامه غذایی مؤثر و سالم، به طور منظم و متعادل سه وعده غذایی سالم مصرف کنید. میان وعده‌های مناسب انتخاب کنید و بتوانید در محدوده‌های زمانی مناسب به صرف غذا بپردازید.
همچنین برنامه غذایی که بر اساس عادات غذایی و رفتاری شما طراحی می‌شود عاملی است برای اینکه راحت‌تر به برنامه‌های غذایی روزانه خود برای کنترل سهم غذایی مصرف روزانه خود پایبند باشید و با حفظ یک سبک زندگی سالم میزان جذب کالری خود را برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل کاهش دهید.
برنامه غذایی  مناسب به شما اجازه می‌دهد با دخیل کردن تنوع در ساختار غذایی و افزایش انعطاف‌پذیری در الگوی مصرف غذا، یک رژیم چاقی رضایت بخش و متنوع را برای مقابله با افزایش وزن داشته باشید.

پزشکان متخصص با ارائه مشاوره‌های تخصصی در زمینه کاهش وزن به شما کمک می‌کنند علاوه بر کاهش وزن وضعیت سلامت خود را بهبود ببخشید. از این رو، رژیم چاقی در راستای بهبود سلامتی می بایست به کاهش میزان قند خون، میزان تری گلیسیرید، کلسترول سبک (بد) و افزایش کلسترول سنگین (خوب) بیانجامد.
رژیم چاقی سالم در کنار کاهش وزن به تعادل میزان فشار خون شما نیز کمک قابل ملاحظه ای می‌نماید. البته توجه داشته باشید که این رژیم به کاهش وزن شما کمک می‌کند اما در نهایت سرعت از دست دادن وزن، به انگیزه و تلاش خود شما بستگی دارد. در همه رژیم های غذایی از جمله رژیم غذایی کاهش چربی خون انگیزه حرف اول را خواهد زد.

رژیم چاقی

مرکز تخصصی تغذیه و رژیم درمانی وزن من با ارائه رژیم چاقی در سریع ترین زمان ممکن و سفارشی شده برای هر کاربر (مبتنی بر الگوی غذایی – رفتاری و وضعیت سلامت روحی و جسمی افراد) به شما کمک می‌کند تا وزن خود را کاهش دهید و در عین حال از عوارض از دست دادن وزن مانند افتادگی پوست، مشکلات گوارشی روده و معده، ریزش موها و سایر موارد جلوگیری نمایید.

اصول اساسی رژیم چاقی

دریک رژیم درمانی منطبق با آخرین اصول علمی اصل بر دریافت کامل همه مواد غذایی حتی چربی‌ها می‌باشد براین اساس غذاها در شش دسته نان گوشت لبنیات میوه سبزی و چربی تقسیم بندی شده و مطابق با هرم انرژی در یک رژیم غذایی سهم بندی و جاگذاری می‌شود. رژیم درمانی چاقی میباید مبتنی بر وعده های غذایی زیاد و حجم کم در هر وعده باشد که دقیقا مشابه رفتار بسیاری از افراد با اندام متناسب در جامعه است که نتیجه آن بعلت فاصله کوتاه وعده ها نسبت به هم کاهش میزان ولع و گرسنگی و همچنین بالا رفتن میزان سوخت و ساز بعلت افزایش کارکرد بدن در ایجاد دفعات بیشتر فرایند هضم و جذب می‌باشد.

در این بین، مهمترین گام‌های اساسی در رژیم چاقی که زیر نظر متخصص تغذیه طراحی و اجرایی شود عبارتند از:

  • مصرف مجاز قند و مواد نشاسته دار: مواد قندی و دارای میزان بالای نشاسته به افزایش میزان ترشح هورمون انسولین و در نتیجه افزایش میزان چربی در بافت‌های بدن می انجامد. هدف شما در رژیم چاقی کاهش هورمون انسولین است که به کاهش آب مازاد در بدن و وزن اضافی شما کمک می‌کند و با کاهش میزان کربوهیدرات بدون حس گرسنگی زیاد کالری کمتری مصرف خواهید کرد. بنابراین رژیم چاقی به عنوان ساز و کاری خودکار برای کاهش اشتها و اضافه وزن به شما یاری خواهد رساند. رژیم غذایی دیابت به کاهش وزن کمک می کند .
  • مصرف بالای پروتئین و سبزیجات: شما با گنجاندن وعده‌های غذایی حاوی پروتئین و سبزیجات به جنگ با اضافه وزن و چاقی می‌روید. متخصص تغذیه با ارائه برنامه غذایی کامل و تعیین میزان استفاده صحیح روزانه و صحیح از این نوع مواد غذایی به شما کمک می‌کند در سریع‌ترین زمان ممکن و به شیوه‌ای موثر به تناسب اندام و وزن خود دست یابید.
  • فعالیت بدنی کلید موفقیت رژیم چاقی : اگر مطابق با رژیم تجویز شده توسط متخصص تغذیه عمل کنید، نیاز به ورزش کردن نخواهید داشت اما توصیه می‌شود برای سریع کردن روند کاهش وزن، به صورت هفتگی در کنار رژیم چاقی 3 الی 4 بار باشگاه بروید یا فعالیت بدنی روزانه مانند تمرینات مقاومتی یا حرکات کششی را مد نظر داشته باشید تا هم کالری بسوزانید و هم از کاهش سطح متابولیسم بدن ممانعت ورزید. از اینرو در کنار رژیم غذایی چاقی فعالیت بدنی جزئی مهم و قابل اعتنا می‌باشد ولی این به معنای الزامی مراجعه به باشگاه های ورزشی نبوده بلکه با یاد گیری اصول اولیه بدون هیچ ابزاری و در هر مکانی حتی منزل و با طیف وسیعی از فعالیتها قابلیت اجرا دارد اعم از فعالیت‌های هوازی و یا پیاده روی‌های هدفمند که با مراجعه به نسخه ورزشی در برنامه رژیم درمانی چاقی سامانه وزن من، می‌توانید براحتی با این اصول آشنا شوید.
  • رژیم چاقی همراه با رفتار درمانی: شکی نیست که چاقی در قدم اول یک مشکل ذهنی است و با قرار گرفتن در ردیف رفتارهای اعتیادی نیازمند توجه اساسی و اضافه کردن درمان‌های مبتنی بر شناخت فکری و کنترل تمرکز در کنار رژیم‌های غذایی و ورزش می‌باشد. براین اساس تلاش گردیده از همه ظرفیت‌های سامانه وزن من مانند مقالات اخبار و حتی اسلایدها در جهت آموزش‌های رفتار درمانی و افزایش سطح انگیزه افراد در جهت شروع و یا ادامه درمان استفاده گردد.

قاعده طلایی رژیم چاقی دریافت کالری کمتر و سوزاندن کالری بیشتر

مرکز خدمات درمانی «وزن من» با بهره‌گیری از متخصصین و کارشناسان با تجربه، لیست غذایی مناسب بر حسب اطلاعات دریافتی شما را در اختیار شما قرار می‌دهند. در طول دوره‌ می‌توانید با متخصصین وب‌سایت وزن من در زمینه‌ی رژیم چاقی خود مشورت کنید.