مقالات

مقالات پزشکی
تغذیه دوران شیردهی برای افزایش شیر
متقاضیان رژیم افزایش وزن
رژیم غذایی دیابت نوع 1
عوامل موثر در کاهش چربی خون
تغذیه دوران بارداری در سه ماهه دوم
نبایدهای در تغذیه دوران شیردهی
راه های پیشگیری از دیابت
ممنوعیت‌های رژیم غذایی کاهش چربی خون
تغذیه دوران بارداری در سه ماهه سوم
خطر بیماری قلب هنگام دیابت بارداری
تاثیر مصرف تخم مرغ در سلامت مادران باردار
مادران دیابتی می‌توانند شیر بدهند؟
افزایش وزن سریع و کاهش خطرات لاغری مفرط
خطرات چربی خون بالا هنگام بارداری
اثرات سو‌ء تغذیه دوران بارداری بر ضریب هوشی کودک
اصول افزایش وزن در کودکان
تاثیر عدم درمان دیابت بارداری بر نوزاد
اولین علامت افزایش چربی خون
اختلال هورمونی در دوران شیردهی
علت ریزش مو در دوران بارداری چیست؟
چه بخوریم تا فشار خون و دیابت نگیریم؟
جلوگیری از دیابت بارداری با تغییر رژیم غذایی
چربی خون منجر به کاهش عملکرد مغز می شود
طب سنتی چه توصیه ای برای کاهش کلسترل و دیابت دارد؟
چرا مصرف سیب در دوران بارداری ضروری است ؟
گیاهان دارویی موثر در کاهش چربی خون
اشتباهات تغذیه ای که مادران در دوران بارداری انجام می دهند
کاهش قند و چربی خون فقط با یک سبزی
تغذیه و تناسب اندام مناسب بارداری را می دانید؟
چطور به وزن ایده آل خود برسیم؟
نکاتی که دیابتی ها باید بدانند!
10توصیه مهم در دوران بارداری و پس از آن
چه غذاهایی سلامتی شما را به خطر می اندازند؟
رژیم های پرطرفدار در دنیا کدامند؟
نقش غذاهای ارگانیک در تغذیه دوران بارداری
راهنمای انتخاب رژیم غذایی مناسب
نقش تغذیه ی سالم در ارتقای سلامتی کودک
چرا باید از قند و غذاهای چرب فاصله گرفت؟
اهمیت انگیزه در تداوم رژیم غذایی
تغذیه دوران بارداری و نکات مهم آن
قبل شروع به مطالعه لطفا این قسمت را بخوانید
تغذیه دوران بارداری در سه ماه اول بارداری
اصول پایه تغییرات رفتاری درچاقی1
اصول پایه رفتار درمانی در چاقی 2
اصول پایه تغییرات ذهنی درچاقی 3
مانند افراد لاغر فکر کنیم 1
مانند افراد لاغر فکر کنیم 2
مانند افراد لاغر فکر کنید 3
مانندافراد لاغر فکر کنید 4
مانند افراد لاغر فکر کنید 5 ( بسار مهم )
مانند افراد لاغر فکر کنید6
مانن افراد لاغر فکر کنید 7
راهکارهای مناسب برای ایجاد روند کاهش وزن در موارد مقاوم به درمان
راهکارهای مناسب برای ایجاد روند کاهش وزن در موارد مقاوم به درمان 2
نقش طب سوزنی در درمان چاقی
آموزش صحیح رفتارهای غذایی و غیر غذایی حین درمان چاقی
نقش مهم تنفس در درمان چاقی
خندیدن لاغر میکند
طب سنتی و درمان کاهش یا افزایش وزن
بررسی دلایل عدم پیروی از رژیم غذایی
توصیه مهم رفتار درمانی در چاقی
تغذیه صحیح و تقویت مو
برنامه غذایی با هدف سلامت پوست
راهکارهای طب سنتی در درمان سلولیت ها
رژیم غذایی ویژه دوران شیر دهی از دیدگاه طب سنتی
رژیم غذایی طب مکمل و داروهای گیاهی جهت کاهش وزن
ژیم غذایی طب مکمل و داروهای گیاهی جهت افزایش وزن در افراد لاغر
رژیمغذاییو طب سنتی و درمان ناتوانی جنسی
رژیم گیاهی افزایش قد و برطرف کنند تاخیر رشد
توصیه های رژیم غذایی در بارداری
توصیه های رژیم غذایی در حین تحصیل و مطالعه
دستورات غذایی در بیماران دارای چربی خون بالا
اهداف غذایی در بیماران دیابتی از دیگاه علم تغذیه و طب سنتی
رژیم غذایی ویژه پیشگیری و کنترل سرطان
رژِیم غذایی ویژه ایجاد وقفه در عادات ماهیانه
رژِم غذایی ویژه در تنظیم عادات ماهیانه نامنظم و دردناک
رژیم غذایی در جهت درمان و رفع علائم و ناراحتی های دوران یائسگی
رژیم غذایی ویژه برای جلوگیری از ویار
loading...
تغذیه دوران شیردهی برای افزایش شیر

به عنوان یک مادر این امر بسیار حائز اهمیت هست(و البته طبیعی) که نگران تامین شیر خود باشید. خبر خوب این است که اکثریت قریب به اتفاق مادران می‌توانند به اندازه کافی شیر برای تامین نیازهای غذایی نوزاد دلبندشان (که نشان دهنده افزایش وزن و پوشک‌های معمولی و مرطوب است) داشته باشند. اما زمان هایی وجود دارد که شما ممکن است بخواهید بدانید که میزان شیر خود را بر اساس یک تغذیه اصولی و سالم افزایش دهید؟ تغذیه دوران شیردهی اگر زیر نظر یک پزشک متخصص ارائه شود، گزینه‌ای بسیار عالی است

تغذیه دوران شیردهی برای افزایش شیر با سایت وزن من
جینگر کارنی، یک مشاور و متخصص تغذیه و مدیر خدمات تغذیه در بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جیم در عنوان می‌کند: "هیچگونه شواهد علمی و جامعی وجود ندارد که هر گونه غذایی قادر به افزایش شیر مادر باشد و غذاهای ویژه ای برای افزایش شیر مادر وجود دارند که باید در یک برنامه تغذیه دوران شیردهی به صورت مناسب در الگوی غذایی مادر قرار گیرد".

    تغذیه دوران شیردهی ایده آل و سالم، برای تغذیه مادر شیرده، در واقع یک رژیم غذایی متعادل و شامب غذاهای نشاسته دار مانند نان، سیب زمینی، ماکارونی و برنج است.

    همراه با غذاهای نشاسته دار، لبنیات مانند ماست یا یک لیوان شیر و پروتئین مانند گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ نیز باید در تغذیه دوران شیردهی توسط متخصص تغذیه برای سلامت مادر و افزایش شیر ارائه شود. 

تغذیه مادر شیرده در مقایسه با برنامه غذایی زنان معمولی به 500 کالری بیشتر نیاز دارد. به طور کلی، تغذیه دوران شیردهی برای یک مادر شیرده باید بین 2000 تا 2500 کالری باشد.

همیشه در تغذیه دوران شیردهی قبل از مصرف هر نوع مکمل غذایی با پزشک خود مشورت کنید، اما این غذاها و گیاهان توسط بهترین متخصصین سلامت و تغذیه برای افزایش شیر توصیه شده است:

رازیانه

این سبزی برگ دار از خانواده هویج، مدت هاست که به عنوان یک ماده گیاهی بسیار ارزشمند شناخته شده است. رازیانه اغلب در چای و مکمل‌های دیگر برای تغذیه دوران شیردهی مادران شیرده پیشنهاد می شود. میتوان آن را به عنوان طعم‌دهنده غذاها و یا در سالادها نیز مصرف کرد، فقط مطمئن شوید که شما طعم شیرین بیان را دوست دارید، که بسیار شبیه با رازیانه است.

ماهی سالمون

ماهی سالمون حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب ضروری و امگا 3 می‌باشد که برای افزایش شیر مادر بسیار ضروری و حائز اهمیت هستند. ماهی سالمون را در تغذیه دوران شیردهی بگنجانید زیرا سبب افزایش ترشح هورمون‌های شیردهی می‌گردد.

جو دوسر

در تغذیه دوران شیردهی، روزانه صبحانه یک کاسه جو دوسر بخورید زیرا به نظر می رسد که دیابت در حین بارداری کنترل شود. همچنین جو دوسر حاوی مقادیر مناسب فیبر است که برای افزایش شیر مادر بسیار ضروری می‌باشد.

برگ‌های اسفناج و چغندر

در تغذیه دوران شیردهی، غذاهای غنی از آهن مانند اسفناج می توانند به بهبود سطح آهن مادران کمک کنند و تاثیر شگرفی داشته باشند (به ویژه اگر خونریزی پس از زایمان داشته باشید یا در طول زایمان به صورت غیر طبیعی خون از دست داده باشید)، از اینرو تامین میزان کافی آهن می تواند در هنگام شیردهی بر روی سلامت مادر و نوزاد و تامین شیر مورد نیاز بدن مادر تاثیر بگذارد.


برگ‌های اسفناج و چغندر، شامل مقدار زیادی کلسیم، آهن، ویتامین K، ویتامین A و اسید فولیک هستند،  همچنین شامل برخی از مواد شیمیایی گیاهی است که از سرطان پستان نیز جلوگیری می کنند.

 قراردادن آهن در تغذیه دوران شیردهی کمک می¬کند تا نوزاد قوی تری داشته باشید. پیشنهاد می شود  سوپی از این برگ های ارزشمند را به عنوان یک وعده غذایی سالم در تغذیه دوران شیردهی بگنجانید تا سبب افزایش شیر شما شود.

به یاد داشته باشید، اسفناج با میزان لازم مصرف شود، مصرف بیش از حد آن می تواند موجب اسهال نوزاد باشد. از دگر سو، یک مطالعه نشان داده است که سطح پایین آهن با کمبود شیر همراه است. سایر غذاهای غنی از آهن که می توانید مصرف کنید عبارتند از: گوشت قرمز (به ویژه جگر)، لوبیا، نخود و سایر سبزیجات.

هویج

   در تغذیه دوران شیردهی مصرف آب هویج با صبحانه / ناهار موجب افزایش شیر مادران شیرده می شود و ویژگی های تقویت لاکتوز را دارد. هویج منبع غنی از ویتامین A است علاوه بر افزایش شیردهی بر روی کیفیت شیر مادر نیز تاثیر بسیار مثبتی دارد.

کدو

کدو به عنوان یکی از سبزیجات تابستانی، دارای مقدار بسیار زیاد آب است که علاوه بر سهولت هضم غذا  به افزایش میزان شیر مادر تاثیر بسیار مثبت و سازنده‌ای دارد

برنج قهوه‌ای

برنج قهوه ای در مقایسه با برنج سفید از مقادیر بیشتر فیبر و سایر مواد مغذی برخوردار است. از اینرو، گنجاندن کربوهیدرات‌های موجود در برنج قهوه‌ای (و بلغور جو دوسر) در تغذیه دوران شیردهی به افزایش شیر مادر کمک می کند و علاوه بر این به حفظ تعادل قند خون در سطوح سازگار منجر می‌شود.

کافئین و تغذیه دوران شیردهی

    در حالی که کمتر از 1 درصد از کافئین به شیر مادر وارد می شود، توصیه می شود که از مصرف کافئین برای سه ماه اول در تغذیه دوران شیردهی اجتناب شود، زیرا برای سیستم گوارشی کودک سخت است که از قهوه خلاص شود.

    به گفته کارشناسان، در تغذیه دوران شیردهی مصرف متوسط قهوه (300 میلی گرم در روز) خوب است، با این حال، نوشیدن بیش از 3 فنجان ممکن است باعث ایجاد مشکل شود. کودک شما ممکن است تحریک پذیر و مضطرب شود.

مارچوبه

مارچوبه غذای ضروری برای تغذیه دوران شیردهی مادران شیرده محسوب می‌شود زیرا حاوی مقادیر زیاد فیبر، ویتامین A و ویتامین K است. این ماده غذایی ارزشمند، همچنین به تحریک هورمون‌ها در مادران شیرده که برای شیردهی ضروری هستند، کمک می کند.

به طور کلی، مهم است که تغذیه دوران شیردهی سالم را در حین شیردهی داشته باشید، نه تنها کودک شما تغذیه خوب را دریافت می کند، بلکه این روند به سلامت مادر نیز کمک می‌نماید. شما می‌بایست تغذیه دوران شیردهی را زیر نظر متخصصین در نظر داشته باشید و انواع غذاهای مختلف مانند میوه ها، سبزیجات، چربی های سالم و غلات را به میزان موثر و کارآمد در آن بگنجانید.

البته، علاوه بر تغذیه دوران شیردهی، مهمترین چیزهایی که بر روی افزایش شیر مادر تاثیرگذار می باشد، شیردهی مرتب به کودک است.

تغذیه دوران شیردهی برای افزایش شیر با سایت وزن من

به یاد داشته باشید، تغذیه با شیر مادر زمانی موفقیت آمیز است که مبتنی بر تقاضای کودک و شیردهی طبق این نیاز باشد. هنگامی که پستان اغلب تخلیه می شود، شیر بیشتری تولید می شود. اگر شیر مادر در سینه باقی بماند، قطعا می تواند باعث ایجاد مشکل در کیفیت شیر شود.

در تغذیه دوران شیردهی بهتر است، که مادران شیرده با رژیم غذایی حداقل در دو ماه اول، وزن از دست ندهند. زیرا یک رژیم غذایی کم کالری سبب کاهش انرژی و کاهش تولید شیر می شود.

برای جلوگیری از تغذیه نامناسب و دیابت می توانید از رژیم غذایی دیابت استفاده کنید